Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klient jeździ autem a firma płaci za radio

27 kwietnia 2018 | Biznes i finanse | Renata Krupa-Dąbrowska

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | To, że samochodem zastępczym jeździ klient firmy a nie jej pracownik nie oznacza, że nie musi ona rejestrować radioodbiorników i płacić abonamentu RTV. Renata Krupa-Dąbrowska

Firma zajmująca się wynajmem i dzierżawą samochodów osobowych oraz furgonetek zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wyjaśnienie, czy musi rejestrować radioodbiorniki w samochodach zastępczych. KRRiT odpowiedziała, że tak. Sprawa trafiła do sądu.

Nie gra, to nie ma abonamentu

Firma tłumaczyła KRRiT, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pojazdów samochodowych, jak i wynajmu odbiorników radiofonicznych. Z umowy najmu samochodów nie wynika jednak, że jest on wynajmowany razem z odbiornikiem radiofonicznym. Jedynie protokół przekazania samochodu najemcy wskazuje, że częścią wyposażenia jest m.in. odbiornik radiofoniczny, ponieważ jest trwale związany z samochodem.

Gdy samochód zastępczy nie jest objęty najmem, stoi na parkingu, a odbiornik radiofoniczny nie jest wówczas używany. W związku z tym firma nabrała wątpliwości, czy, w świetle art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy o opłatach abonamentowych obowiązkowi rejestracji podlegają odbiorniki radiofoniczne będące wyposażeniem samochodów zastępczych.

Jej zdaniem nie powinna ich rejestrować oraz płacić abonamentu RTV , ponieważ są one (razem z samochodami zastępczymi) przeznaczone do wyłącznego przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów. Obowiązki te ciążą więc na dzierżawcach i najemcach. By potwierdzić swój tok rozumowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11038

Wydanie: 11038

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament